Oktay Karakaya

0 %
Oktay Karakaya
Grafik Tasarım Uzmanı
Sosyal Medya Uzmanı
 • Ülke:
  Türkiye
 • Şehir:
  Diyarbakır
 • Yaş:
  30
Türkçe
English
Adobe Photoshop
Adobe Illustrator
Adobe After Effects
Google Ads
WordPress
 • Grafik Tasarım
 • Video & Animasyon
 • Sosyal Medya Pazarlama
 • Web Geliştirme
0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Yazılımdan Grafiğe Dönüş!

4 Ocak 2022

GİRİŞ

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde kariyerimdeki değişikliklerden bahsedeceğim. Mezun olduğum ilk aylarda kendimi geliştirdiğimi düşündüğüm yazılım konusunda iş arayışına girdim. Şehir ayrımı yapmadan iş aradım ancak kendime uygun bir iş bulamadım. Ya verilen ücret düşüktü ya da şirketlerin beklentileri çok yüksekti.

Sonra farkına vardım ki yazılım mesleği bana göre değildi. Ben ne kadar kendimi geliştirirsem geliştireyim hep geri kalıyordum.

GELİŞME

Yazılıma başlamadan önce grafikerlik mesleğini hobi olarak sürekli sürdürüyordum. Mezun olduktan sonra işsiz kalınca neden bu hobimi iş olarak yürütmeyeyim dedim ve freelance olarak grafikerlik yapmaya başladım. 2010’dan bu yana Adobe Photoshop kullanıyordum ama yeterli değildi. Vektörel çalışmak için Adobe Illustrator öğrenmeye başladım.

Sektöre girmek öyle kolay değildi. Hemen müşteri bulup logo, afiş vs yapmak ve para kazanmak çevre istiyordu. Ben de Twitch yayıncılarına yönelik tasarımlar yapmaya başladım. İlk işimi aldığımda profesyonel değildim ve çok eksiğim vardı. Twitch için video animasyon çalışmaları da gerekiyordu. Bu da beni Adobe After Effects öğrenmeye itti.

İnsanların kendini geliştirmesi için sebeplere ihtiyaç duyarlar. Benim durumumda ise daha çok kazanç elde durumu beni video animasyon işine giriş yapmama sebep oldu. Bir kaç iş aldıktan sonra insanlar beni Twitch üzerinde tanımaya ve iş yaptığım müşteriler üzerinden iletişime geçmeye başladılar. Son 6 aydır müşteri kovalamayı bıraktım. Artık ihtiyacı olan müşteriler bana ulaşıyorlar. Bunun haricinde kazancımı arttırmak için bionluk.com üzerinden freelancer hesabı oluşturdum ve bu site üzerinden iş alıyorum.

Yazılım alanında kendimi geliştirdiğim ve iş yaptığım tek alan WordPress. WordPress’te site kurmaktan öte tema entegrasyonu gibi geliştirme alanlarında da çalışıyorum. Bu sitenin WordPress kodlamasını ben yaptım. WordPress haricinde yazılım geliştirme yapmayı bıraktım.

SONUÇ

Tek bir alanda uzman olunmalıdır diye düşünüyorum. Bu nedenle bir mesleğimi sorunca “Grafik Tasarım Uzmanı” diye cevap veriyorum. Yazılım ise ek işten ibaret 🙂

Bu yazıyı yazma amacım hem blog boş kalmasın hem de meslek değişiminin kötü bir fikir olmayışıdır. Para elbette günümüzün en büyük sorunu ancak sevdiğiniz işi yapmaktan da vaz geçmeyin. Mutlu olmadıktan sonra paranın da bir anlamı yok.

Esen kalın.. 🙂

İçeriği Paylaş:

Posted in Grafik Tasarım, YazılımTags: