Oktay Karakaya

0 %
Oktay Karakaya
Grafik Tasarım Uzmanı
Sosyal Medya Uzmanı
 • Ülke:
  Türkiye
 • Şehir:
  Diyarbakır
 • Yaş:
  30
Türkçe
English
Adobe Photoshop
Adobe Illustrator
Adobe After Effects
Google Ads
WordPress
 • Grafik Tasarım
 • Video & Animasyon
 • Sosyal Medya Pazarlama
 • Web Geliştirme

Yapay Zeka

30 Aralık 2018

Bu başlık altında yapay zeka konusuna değineceğiz. Nedir? Nerelerde kullanılır? Bu soruları yanıtlayacağım. Ayrıca kendi fikirlerimi de paylaşacağım. Öncelikle tanımlama ile başlayalım.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, bir bilgisayarın veya buna bağlı çalışan bir cihazın; canlılara benzer fiziksel ve mantıksal işlemleri yerine getirebilecek kapasitede olmasıdır.

Genel olarak bu tanım karşımıza çıkar. Bu tanımı daha da basitleştirecek olursak bilgisayarın bir insan gibi düşünebilmesi, öğrenebilmesi ve bunları tekrar kullanabilecek bir yapıda olması söz konusudur.

Peki böyle bir yapı ne kadar mümkün olabilir diye düşünüyoruz. Sonuçta böyle bir sistemin geliştirilmesi demek bir çok iş alanında insanların yerini robotların (yapay zekaya sahip cihazların) alması demektir. Günümüzde tam olarak yapay zeka sağlanabilmiş değil ancak gelişen teknoloji ile ürün ve hizmet üretiminde kullanılmaya başlanmıştır. Örnek verecek olursak, Facebook’ta yer alan fotoğraf etiketleme olayını biliyorsunuzdur. Bir arkadaşınızı önerir. X kişisini etiketle diye. İşte bu olay yapay öğrenmeye örnek olarak verilebilir. Bir nevi yüz tanıma sistemi aracılığı ile kişinin yüzünü adı ve soyadı ile sisteme kaydediyor. Siz bu kişiyi etiketlemeye devam ettikçe o kişinin gerçekliğini doğruluyor. Bu sayede en az hata payı ile kararlı bir sistem haline gelebiliyor.

Başka bir örnek vermek gerekirse Google bu alanda çalışmalar yürüten bir şirkettir. Son zamanda bu sektöre oldukça yönelmiştir. Google arama motoru içinde yapay zeka barındırmaktadır. Özellikle Google bot dediğimiz web siteleri indexleyen sistem örnek olarak verilebilir.

Nerelerde Kullanılır?

Yapay zeka ilk olarak geliştirilmeye başladığı zamanlar sadece test amaçlı olarak laboratuvarlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde ise bir çok sektörde kullanılmaya başlandı. Yapay zekanın bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebeplerinden biri ticari açıdan insan faktörünü ortadan kaldırarak büyük bir kâr elde edilmesidir. Şimdi hangi sektörlerde ne amaçla kullanıldığını inceleyelim.

 • Sanal Asistanlar: Apple firmasının kullandığı Siri uygulaması örnek olarak verilebilir. Bu tür uygulamalar kullanıcıların işlemlerini kolaylaştırmak için geliştirilmiş yapay zeka teknolojileridir.
 • Oyunlar: Oyunlarda yer alan botlar için yapay zeka kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse Call of Duty veya Far Cry söylenebilir. Yapay zekaya sahip bu botlar sizin oyun içi hal ve hareketlerinize göre farklı hamlelere karar verebilmektedir.
 • Akıllı Arabalar: Bu konuda öne çıkan sürücüsüz arabalar günümüzde kendini göstermektedir. Bu sektörde Google ve Tesla firmaları bu araçlar üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Bu araçlar henüz tam olarak işlevini kazanmamış olsa da geleceğin araç teknolojileri olarak karşımıza çıkacaktır.
 • Satın Alma Tahmincileri: Google ve Amazon gibi firmaların kullandığı yapay zeka sistemleri sayesinde kullanıcıların daha önceden yaptığı aramaları göz önünde bulundurarak daha benzer sonuçların karşımıza çıkmasıdır. Mesela telefonda bir araba hakkında arama yaparsınız. Aynı hesabın bağlı olduğu bilgisayarda internet üzerinde gezinirken o arabanın reklamı size denk gelir. Siz bunu tesadüf zannedersiniz ancak aslında bu yapay zeka botlarının işidir.
 • Dolandırıcılığı Önleme: Bu alanda yine Google karşımıza çıkmaktadır. İnternet üzerinde yer alan dolandırma amaçlı web sitelerini yapay zeka botları ile tespit ederek erişimini engelleyebilir. Aynı yazılım Antivirüs programlarında ise geliştirilmektedir.
 • Sohbet ve Destek Botları: Bu botlar size 7/24 destek vermek için tasarlanmıştır. Sizin yazdığınız cümleyi analiz edip en uygun cevabı size yöneltecektir. Bu sayede firmalar müşteri temsilcisine maaş verme yükünden kurtulabilir. Ancak henüz tam olarak bu yapay zeka yazılımı geliştirilemedi.
 • Güvenlik Sistemleri: Ses tanıma, yüz tanıma veya parmak izi tanıma nedir az çok biliyorsunuz. Bu tarz fiziksel ögeleri şifre olarak kullanmanıza olanak sağlanabilir. Bazı cep telefonlarında parmak izi okuyucu özelliği veya yüz tanıma özelliği mevcuttur. Bu her sektöre yöneltilebilir.
 • Müzik ve Seyir Öneri Botları: Bu başlığa en iyi örnek Spotify söylenebilir. Sizin dinlediğiniz sanatçıları ve şarkı isimlerini yapay zeka ile kayıt altına alıp benzer tarzda veya aynı sanatçının başka şarkılarını karşınıza çıkarabiliyor.
 • Akıllı Ev Sistemleri: Akıllı ev sistemleri ülkemizde de yaygınlaşan bir teknolojidir. Bu sistemleri sayesinde cep telefonu ile ev içerisinde yer alan bir çok elektronik cihazı yönetebiliyorsunuz. Yapay zeka ise sizin kriterlerinizi ve alışkanlıklarınızı öğrenip bunu tekrar edebiliyor.

Bu başlıklar en çok karşılaşabileceğimiz sistemlerdir. Daha bir çok alanda kullanılması hedeflenmektedir. Kısacası hayatımızın her köşesinde yer alacak bir yazılım halini alacaktır.

Özet

Özetle yapay zeka teknolojisi insan hayatını kolaylaştırmasını hedefler. Ancak bazı insanlar yapay zekanın bir tehlike olduğunu öne sürmektedirler. Bunun sebebi ise insan kontrolünden çıkması durumudur. Bu durum gelecekte belki söz konusu olabilir ancak insanlığa sunacağı faydaları göz önünde bulundurduğumuzda yapay zekanın önemini anlayacaksınız.

Bazı insanlar ise (özellikte üretim sektöründe çalışanlar) yapay zeka teknolojilerinin büyük bir işsizlik sorununu meydana getireceğini öngörüyorlar. Bana kalırsa teknoloji alanında bir meslek seçimi doğru bir karar olacaktır. Çünkü teknoloji bazı işleri robotlara yükleyip insanları işsiz bırakırken aynı zamanda yeni meslek dallarını da ortaya çıkarmaktadır.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere..

İçeriği Paylaş:

Posted in YazılımTags: